Podaruj 1,5% podatku SOSW

Przekazując swój 1,5% podatku na rzecz SOSW Międzyrzecz, wspierasz Ośrodek i dajesz nam możliwość dalszego rozwoju. 

Jak to zrobić?

Wystarczy, że podasz następujące dane w swoim rozliczeniu podatkowym

Cel szczegółowy: Stowarzyszenie „Pomoc Dzieciom Niepełnosprawnym”

KRS 0000169865

Możesz także skorzystać w tym celu ze strony e-Urzędu Skarbowego. 

Dawniej Dziś
Historia Szkoły
linia
Przewijaj w dół, aby poznać wydarzenia
pngegg
Klasy specjalne

Inicjatorem utworzenia klas specjalnych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną był Związek Nauczycielstwa Polskiego – sekcja pedagogiczna Zarządu Oddziału w Międzyrzeczu. Pierwszą formę organizacyjną stanowiły klasy specjalne przy Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyrzeczu. Pierwsze zajęcia odbyły się w 1961r. Liczba uczniów w oddziałach była zmienna.

1961
Utworzenie Szkoły Podstawowej Specjalnej

Od 1972r. postanowiono utworzyć Szkołę Podstawową Specjalną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Na ten cel przeznaczono jedno piętro w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Sportowej. Szkoła dysponowała 4 izbami lekcyjnymi. W 4 oddziałach pobierało naukę 63 dzieci. Dyrektorem Szkoły została Pani Marianna Staszel, która była również jej głównym założycielem.

1972
Przeniesienie szkoły
Do osobnego budynku

Ze względu na piętrzące się trudności organizacyjne decyzją władz oświatowych i administracji miejsko – gminnej w roku szkolnym 1977/1978 podjęto decyzję o przeniesieniu Szkoły do innego budynku. Korzystając z likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury lokum po tej placówce przeznaczono do dyspozycji Szkoły Specjalnej (jest to budynek, w którym jesteśmy aktualnie). Dyrektorem został Pan Franciszek Nowak, który pełnił tą funkcję do kwietnia 1985r.

1977
Utworzenie Specjalnego Zakładu Wychowawczego

Z dniem 1 sierpnia 1980r. utworzono Specjalny Zakład Wychowawczy w skład, którego wchodziła Szkoła Podstawowa Specjalna oraz Internat Zespołu Szkół w Międzyrzeczu.

1
sierpnia
1980
Przekształcenie szkoły
W Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

Od 1 września 1985r. istniejący Specjalny Zakład Wychowawczy przekształcony został w Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. W tym roku funkcję dyrektora Ośrodka objęła Pani Wiesława Jankiewicz. Budynek został wyremontowany i w znacznym stopniu poprawiły się warunki lokalowe uczących się w nim uczniów. Zadania opiekuńcze realizowane były w ramach dwóch grup w budynku przy ul. Pamiątkowej 17, gdzie Ośrodek dysponował jednym piętrem.

1
września
1985
Dalsze funkcjonowanie

W czerwcu 1985r. zatrudnionych było 27 nauczycieli i wychowawców, z tego 14 osób pracowało w SP nr 5, 5 osób w Punkcie Filialnym w Rokitnie, 8 osób w internacie.

1985
czerwiec
Następni dyrektorzy

1 września 1990r. funkcję dyrektora Ośrodka objęła pani Maria Lechert. Funkcję tą piastowała do 2007 roku.

1
września
1990
Nowy budynek

W 2000r. ze względów organizacyjnych i poszerzenia bazy lokalowej Ośrodek przejął budynek przy ul. Pamiątkowej 17.

2000
Zmiany dyrekcji

Od 2007 roku funkcję dyrektora objęła pani Arletta Stachecka. Pełni funkcję tą po dziś dzień.

2007
Nadanie imienia

W maju 2008 roku odbyła się uroczystość nadania Ośrodkowi imienia Marii Konopnickiej i przekazania sztandaru.

2008
MAJ
Utworzenie przedszkola

W 2010 r. przy Ośrodku powstało Przedszkole Specjalne w skład, którego wchodziły dwie grupy przedszkolne. Obecnie w Przedszkolu funkcjonuje sześć grup przedszkolnych.

2010
Funkcjonowanie bieżące

W roku szkolnym 2024/2025 w Ośrodku zatrudnionych jest 57 pracowników pedagogicznych i 28 pracowników administracji i obsługi. Placówka prowadzi kształcenie na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i niepełnosprawnościami sprzężonymi, zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju.

2024
Przejdź do treści