Inicjatorem utworzenia klas specjalnych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną był Związek Nauczycielstwa Polskiego – sekcja pedagogiczna Zarządu Oddziału w Międzyrzeczu. Pierwszą formę organizacyjną stanowiły klasy specjalne przy Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyrzeczu. Pierwsze zajęcia odbyły się w 1961r. Liczba uczniów w oddziałach była zmienna.
Od 1972r. postanowiono utworzyć Szkołę Podstawową Specjalną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Na ten cel przeznaczono jedno piętro w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Sportowej. Szkoła dysponowała 4 izbami lekcyjnymi. W 4 oddziałach pobierało naukę 63 dzieci. Dyrektorem Szkoły została Pani Marianna Staszel, która była również jej głównym założycielem.
Ze względu na piętrzące się trudności organizacyjne decyzją władz oświatowych i administracji miejsko – gminnej w roku szkolnym 1977/1978 podjęto decyzję o przeniesieniu Szkoły do innego budynku. Korzystając z likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury lokum po tej placówce przeznaczono do dyspozycji Szkoły Specjalnej (jest to budynek, w którym jesteśmy aktualnie). Dyrektorem został Pan Franciszek Nowak, który pełnił tą funkcję do kwietnia 1985r.
Z dniem 1 sierpnia 1980r. utworzono Specjalny Zakład Wychowawczy w skład, którego wchodziła Szkoła Podstawowa Specjalna oraz Internat Zespołu Szkół w Międzyrzeczu.
Od 1 września 1985r. istniejący Specjalny Zakład Wychowawczy przekształcony został w Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. W tym roku funkcję dyrektora Ośrodka objęła Pani Wiesława Jankiewicz. Budynek został wyremontowany i w znacznym stopniu poprawiły się warunki lokalowe uczących się w nim uczniów. Zadania opiekuńcze realizowane były w ramach dwóch grup w budynku przy ul. Pamiątkowej 17, gdzie Ośrodek dysponował jednym piętrem.
W czerwcu 1985r. zatrudnionych było 27 nauczycieli i wychowawców, z tego 14 osób pracowało w SP nr 5, 5 osób w Punkcie Filialnym w Rokitnie, 8 osób w internacie.
1 września 1990r. funkcję dyrektora Ośrodka objęła pani Maria Lechert. Funkcję tą piastowała do 2007 roku.
W 2000r. ze względów organizacyjnych i poszerzenia bazy lokalowej Ośrodek przejął budynek przy ul. Pamiątkowej 17.
Od 2007 roku funkcję dyrektora objęła pani Arletta Stachecka. Pełni funkcję tą po dziś dzień.
W maju 2008 roku odbyła się uroczystość nadania Ośrodkowi imienia Marii Konopnickiej i przekazania sztandaru.
W 2010 r. przy Ośrodku powstało Przedszkole Specjalne w skład, którego wchodziły dwie grupy przedszkolne. Obecnie w Przedszkolu funkcjonuje sześć grup przedszkolnych.
W roku szkolnym 2024/2025 w Ośrodku zatrudnionych jest 57 pracowników pedagogicznych i 28 pracowników administracji i obsługi. Placówka prowadzi kształcenie na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i niepełnosprawnościami sprzężonymi, zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju.
Stanowimy wsparcie dla ucznia na każdym etapie jego rozwoju. W skład naszego Ośrodka wchodzi:
- Przedszkole Specjalne;
- Szkoła Podstawowa Specjalna;
- Trzyletnia Szkoła Przysposabiająca do Pracy;
- Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia;
- grupy wychowawcze;
Ośrodek prowadzi zajęcia:
- rewalidacyjno – wychowawcze;
- wczesnego wspomagania rozwoju;
W naszej szkole stawimy na różnorodność zajęć, organizując warsztaty, wycieczki, zajęcia praktyczne oraz integracyjne imprezy szkolne. Dzięki temu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie, jednocześnie świetnie się bawiąc. Zobacz, co robimy w galerii.